Sarot Termal Kaplıcaları

sarottermal_kaplicaSarot Termal Kaplıcaları ; tarihi bir kaplıca olup, M.Ö. 150-200 yılları arasında yapıldığı rivayet edilmektedir. M.Ö.333’de Anadolu’ya giren Makedonya imparatoru İskender’in Bitinya’ dan geçerken, Sarot Kaplıcaları’nda konakladığı bazı tarihi kaynaklarda belirtilir. Kilise Yeri denen mevkide az sayıda, çok eski kalıntılara rastlanmaktadır.
Yazılı belgeler, arkeolojik eserler ve tarihi kaynaklara göre, Sarot’ un tarihi, Bitinyalılar ile başlamaktadır. Sırasıyla Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların hâkimiyetinde bir şifa merkezi olarak günümüze kadar süregelmiştir.

Yer altından çıkan, doğanın bize kazandırdığı şifalı sular sağlıklı insanların bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra belirli hastalıkların tedavisinde de uzmanlar tarafından önerilmektedir. Başta yanık ve cilt rahatsızlıkları, romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan kaplıca sularımızın pek çok hastalığı iyileştirdiği kanıtlanmıştır.
Her yaştan insanın tedavi amaçlı yararlanabileceği kaplıcalarımız kronik hastalıklara da olumlu neticeler vererek ihtiyaç duyanlara şifa dağıtır.
Sarot Termal Vadi ve Sarot Termal Palace sağlık merkezlerinde uzman doktorlar kontrolunde uygulanmaya başlanılan kaplıca tedavilerinin iyileştirici etki gösterdiği rahatsızlıklar arasında eklemlerin iltihapsız hastalıkları, yaşlılık romatizması olarak adlandırılan osteoartrit, doku harabiyeti nedeniyle oluşan romatizmal hastalıkların yanı sıra kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları gibi solunum sistemi hastalıkları da bulunmaktadır.
Siroz başlangıcında, karaciğer iltihabında, safrakesesi hastalıklarında olumlu sonuçlar alınan kaplıca tedavisi aynı zamanda kronik sistit, kronik böbrek taşları fonksiyonel yetmezlik gibi böbrek ve idrar yolları hastalıklarında şikâyeti olan hastalarada fayda sağlar.
Sarot_termal_tedavi_merkeziKadın doğum hastalıkları, sedef, akne, egzama gibi cilt hastalıkları, mide rahatsızlıkları, şeker hastalığı (diyabet), şişmanlık (obezite), gut, karaciğer yetmezliği ve nörolojik hastalıkların tedavi sürecinde önerilen termal sularımız belirtilen rahatsızlıkların dışında uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi kent yaşamının getirdiği olumsuz etkilere karşı iyi bir çözümdür.
Günümüzde değişen yaşam kalitesi gereği bireyler en az bir kere check-up yaptırmalarının önemini anlamış bulunmaktadırlar. Tıpta en önemli tanımı erken tanı olduğu düşünüldüğünde sağlık merkezimizin işletilme mantığının önemi ortaya çıkmaktadır. Başta ozon terapi olmak üzere kolon hidroterapi, matrix ritm terapi, aroma terapi, peloid tedavisi, akupunktur gibi tedaviler sağlık merkezimizde uzman hekimler, fizyoterapistler, diyetisler ve estetisyenler Eşliğinde yapılacak olan bu tedavilerde sağlıklı ve yaşam kalitesi daha üst sınırda günler geçireceksiniz.

sarottermal_terapiTermal Tedavi Süresi
Kaplıca tedavisinin önemli konularından biri de, kaplıcada kaç gün kalınacağıdır. Bu süre 21 gün olmakla birlikte halkımız genellikle kaplıca tedavisini 15 gün olarak uygular. İçme tedavisi de öteden beri 3 gün olarak yapılır. Genellikle üç haftalık ve 21 banyoluk kürlerin tedavi edici etkisi olduğu, uzmanların ortak görüşüdür. Öte yandan, özel durumları dikkate alınırsa, her kişiyi 21 gün kaplıcada tutmanın mümkün olmadığı da düşünülmelidir. Kaplıca tedavisinin çok uzun süre devam etmesi de sakıncalıdır. Hastanın alıştığı bir çevreden ayrı, disiplinli ve yorucu tedavilerle geçen bir hayat tarzı, hastalarda ruhi bunalımlar yaratabilir. Hastalar, içme ve kaplıcalara karşı bir tiksinti ve isteksizlik duymaya başlar. Önemli görülen hastalıklarda, tedavi süresini, çoğunlukla kaplıca hekimi ayarlayabilir. Her hastanın durumu değişik olduğundan, tüm hastalara aynı süre ve aynı çeşit tedavinin uygulanamayacağı açıktır. Mayıs ve Eylül ayları kaplıca için uygun zamanlardır.sarottermal_aroma_terapi
Sarot Termal Vadi ve Sarot Termal Palace bünyesinde gerçekleştirilecek termal tedaviler devremülk süresinin ilk bir haftası sabah bir seans toplamda yedi kür, ikinci hafta ise sabah akşam olmak üzere iki seans toplamda on dört kür olarak 15 gün içerisinde 21 küre tamamlanacaktır.

Kaplıca Tedavisinde Banyo Süresi
Kaplıcada ilk banyonun, on dakikalık bir süreyi kapsaması genellikle kabul edilmiştir. İkinci günden itibaren bu süre arttırılır ve yarım saate kadar uzatılır görüşü ağırlıktadır. Genel öneri ise kaplıca tedavilerinin uzman hekimler gözetiminde gerçekleştirilmesinden yanadır.

Sarot Termal Su Analizi

sarottermal_su_analizi