Sarot Termal Bolu Mudurnu

SAROT TERMAL BOLU MUDURNU’DA TATİLİNİZİ RENKLENDİRECEK ALTERNATİFLER

Sarottermal_kartepe

Sarot Termal Bolunun Mudurnu ilçesinde bulunduğu konum itibariyle Kartalkaya kayak merkezi ve kartepe kayak merkezine 80 km mesafededir. Abant, Sünnet, Sülüklü göllerine arasında kalan Sarot Termal kompleksi göller ve yaylalar arasında kalmış bir bölgededir. Buraya gelen misafirlerimiz tesisimize yaklaşık 10 km ileride bulunan rafting merkezinde rafting sporu ile heyecan yaşayabilir, dilerse de aynı gün kayak yapabilmektedir. Tarihi ve görsel açıdan çok zengin olan Taş Evler bölgesini ziyaret edebileceğiniz gibi tesisimize yaklaşık 50 km uzaklıktaki Akşemsettin Türbesini (Göynük) gezebilir, günlük turlar halinde Sapanca Gölüne, Yedigöllere, Mudurnuya gidebilir ve buradaki ürüyüş turlarına katılabilirler…

Abant Gölü

Bolu Mudurnu ili sınırları içinde yer alan Abant Gölü, kente yaklaşık 30 km. uzaklıktadır. Sarot Termal ‘e ise karayolu ile 17 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Abant Gölü havuz yöntemi ile alabalık üretiminde Türkiye’de ilk olmanın özelliğini taşıyor. Gölün çevresi yaklaşık 7 km. Ortalama adımlarla saatte 5 km. yüründüğünü kabul edersek, bu mesafe yaklaşık 1,5 saatlik bir yürüyüş demektir. Hafta içinde tüm günü masa başında veya bilgisayar karşısında çalışarak geçirenlerin bu süreyi birden büyük katsayı ile çarpmaları gerekiyor. Bu mesafeyi yürümeyi göze alamayanlar ve gölün çevresini dolaşmak isteyenler içinse üç seçenek var. Birincisi, eğer kendi özel araçları ile geldilerse bununla dolaşmak… İkincisi, biraz nostaljik bir seçenek olan faytonlar. Abant girişinde ve otellerin önlerinde bulabileceğiniz bu tarihi taşıtlar yorulmadan, keyifli ve hızlı bir şekilde gezmek isteyenlerce tercih edilebilir. Üçüncüsü ise atlar. Bu seçenek de alışık olmayanlar için gezi sonrası rahatsızlık yaratabileceğinden az sayıda insan tarafından tercih edilmektedir.

Eğer Abant’ı yakından tanımak istiyorsanız, yürümek ilk tercihiniz olmalı. Bu sayede diğer seçeneklerle ulaşamayacağınız orman içindeki yürüyüş yollarını da keşfederek daha keyifli dakikalar geçirebilir, kıyısına inip gölün üzerindeki nilüferleri daha yakından inceleyebilir, çiçeklerin üzerine üşüşen arıları seyrederek bir an olsun buradaki doğal hayatın bir parçası olma ayrıcalığını hissedebilirsiniz.

Yaylalarda Safari

Abant civarındaki yaylalar, göl çevresi ile yetinmeyip daha sıkı bir yürüyüş yapmak isteyenler için iyi bir alternatif. Üstelik bu yürüyüşün sonunda göl manzarasını kuş bakışı seyredebilmek gibi bir ödül de bulunuyor.

Sünnet Gölü

Sarottermal_suluklu_gol

1050 m. Yükseklikteki Sünnet Gölünün eşsiz manzarası ve tüm özellikleriyle hem fizyolojoik hem de pisikolojik terapi merkezi ünvanını fazlasıyla hak ediyor. Yürüyüşünüz sırasında genç ve yüzlerce yıllık çam ağaçlarıyla birlikte göle akseden mavi, turkuaz ve yeşilin onlarca tonunu görüp heyecanlanmamak elde değil. Bol ve doğal oksijenin sizde yarattığı etkiyi hemen fark ediyor ve yer çekiminin azaldığı hissine kapılıyorsunuz. Tertemiz çevre ve oksijen dolu bir havanın yarattığı etki, insanı ister istemez ‘sevdiklerimle ve dostlarımla buraya neden daha önce gelmedim diye düşündürüyor. İster dinlenmeye, ister işiniz için proje üretmeye, isterseniz neşeli birkaç gün geçirmeye gelin her durumda da enerji noktası SÜNNET GÖLÜ size beklediğiniz huzuru verecektir. ünnet Gölü; İstanbul’a 290, Bolu’ya 85,Göynük’e 20,Mudurnu’ya 28 km ve Sarot Termal ‘e ise sadece 30 km uzaklıktadır.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Sarottermal_Abant_goluYaklaşık 300 sene önce toprak kayması ile Hongurdak Deresi’nin önünün tıkanması sonucu oluşan Sülüklügöl, Adapazarı Dokurcun yakınlarında yaklaşık 1100 metre rakımda bulunuyor. Mudurnu`ya yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki doğal güzellikleriyle ünlü. Büyülü bir yerdir Sülüklügöl. Hele bir de mevsimlerden sonbaharsa. Gölün yükselen suları içinde birer kazık gibi duran ve sayıları 180’i bulan meşe ve göknar gövdeleri dikkatinizi çeker öncelikle. Eğer yazsa mevsimlerden, sular çekilmişse asırlık gövdeler iyice açığa çıkar. Türkiye’deki başka hiçbir gölde göremeyeceğiniz ilginç görüntülerdir bunlar. Aslında göl rengini ormanların yapraklarından alır. Bu yüzden de mevsime göre değişir rengi. İlkbahar ve yazlar yemyeşildir, dipdiri… Sonbaharda, yaprakların sararması ama göknar ağaçlarının yeşilini korumasıyla sarı yeşildir, buğulu. Kışın, bulutların renginin değişimi ile mavi, yeşil, gri arasında gidip gelir, puslu… Menevişli göl, bir de içindeki ağaç gövdeleri ile bir tablo görünümüne bürünür. Gölün çevresindeki tepelerin yamaçları göknar ve kayın ağaçlarıyla yoğun, karışık ormanlarla kaplıdır. Gölün doğu yamacında, heyelanın tüm izlerini görebilirsiniz. Yüksek eğimli çıplak topraklar büyük bir alan kaplar.

Bir zamanlar 8-10 cm boyunda, halk arasında ağrıyan yerlere yapıştırılınca ağrı sızıları çektiğine inanılan bir sülük türü varmış gölde. Ama göle adını veren sülükler, üreyip çoğalmaları için bilinçsiz şekilde göle atılan çeşitli balıklar yüzünden yok olmuş. Şimdi gölün ev sahipliğini farklı türlerde tatlı su balıkları yapıyor. Ayrıca koruma alanı içinde ayı, kurt, tilki, kartal gibi hayvanlar da yaşamını sürdürüyor. Gölü kuşbakışı seyretmek ve çevresindeki tepelerinçayırlık yamaçlarında yürüyüş yapmak önce yorucu gelebilir size, ama pişman olmayacaksınız. En az üç saatinizi alacak bu yürüyüşü istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Göle gelmeden önceki orman açıklığından patikaya saparsanız 45 dakikalık orman içi yürüyüşle gölün batı yönündeki tepeye varabilirsiniz. Burası büyük bir platodur. Dilediğiniz yolu seçip kendi trekking parkurunuzu oluşturabilirsiniz. Bana sorarsanız, en keyiflisi Çubuk Gölü’ne giden yoldur. Sürekli batı yönüne gidilerek üç saatte Çubuk Gölü’ne varılır. Yürüyüş boyunca, yabani çiçeklerle kaplı çayırlık sırtlardan Sülüklügöl’ü kuşbakışı seyredebilirsiniz. O zaman ormanın gölün kıyısında bitmediğini, gölün içinden uzayıp gittiğini görebilirsiniz.

Karamurat Gölü

Mudurnu’nun 30 km. kuzeybatısında Akyazı yolu üzerinde olan göl, Karamurat Köyü yakınındadır. Sarot Termale 30 km uzaklıktadır. Gölün üç tarafı dağlarla çevrilidir. Dipten kaynayan ve vadilerden akan sular ile beslenir.

Sarottermal_KartalkayaKartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya kayak ve snowboard merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Sarot Termale sadece 90 km uzaklıktadır.. Türkiye’de kayak denince akla ilk gelen yer olan Kartalkaya Kayak Merkezinde Aralık ayı başlarından mart ayı sonlarına kadar kayak yapılabilmektedir. Kartalkaya kayak merkezinde 3 metreye kadar kar görülmektedir.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe eski adıyla Keltepe Kocaeli-İzmit ilimizin güneydoğusunda yer almaktadır.

Kartepe kayak merkezi 1650 m yükseklikte Kartepe dağı üzerine kurulmuştur. Sarot Termal’ e 90 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kartepe Fındık, meşe, kestane ağaçlarından oluşan orman örtüsüyle kaplıdır. Dağ eteklerinde Meyve bahçeleri arasında köyler vardır. Kartepe dağına en kolay ulaşım Maşukiye’ den sağlanır.

sarottermal_aksemsettin_turbesi

Akşemsettin Hazretlerinin Türbesi

Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan ve 1459 yılında vefat eden Akşemsettin’in türbesi, Göynük ilçesinde Sarot Termal’e yaklaşık 50 km uzaklıkta, Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda bulunur. Osmanlı ilim dünyasının bu büyük şahsiyeti adına 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan türbe, altıgen planlı olup, küfeki taşından inşa edilmiştir. Türbe içerisinde bulunan, ceviz ağacından yapılmış olan sanduka, ahşap işçiliğinin çok değerli bir örneğidir. 1987 yılında restorasyonu yapılmış türbe korunmaya alınmıştır.